Osobní vize je stále oblíbenějším nástrojem úspěšných lidí, který jim pomáhá naplňovat stanovené cíle. Vyjadřuje totiž ideální představu o tom, čemu by se chtěl daný člověk ve svém životě věnovat a kam by měl soustředit energii. Žijte svůj život opravdu naplno a ujasněte si, čeho byste v něm chtěli dosáhnout.

Proč to dělat?

Lidé, kteří mají stanovenou svou vlastní vizi, jsou většinou daleko šťastnějšími a vyrovnanějšími. Při jejím naplňování se totiž v mozku začínají aktivovat centra odměn, což má za následek vyplavování neurohormonu dopaminu, který navozuje pocit spokojenosti.

K úspěchu vede mnohdy velmi trnitá cesta, která je plná překážek a výzev. Pokud si nyní dáte tu práci s vytvořením životní vize, budou se vám tyto překážky snáze překonávat a nebudete mít problémy s rozhodováním se, co dál. Díky ní svůj čas investujete do toho nejpodstatnějšího, čemu byste se měli věnovat a co vás posune dále.

Už v dobách, kdy tisíce lidí umíralo v koncentračních táborech, se našlo pár jedinců, kterým nebyl jejich osud lhostejný a stanovili si pevné životní cíle s vizí, kterou s velkým odhodláním následovali. Výzkumy dokazují, že to byli právě tito lidé, kteří měli mnohem větší šanci se z nehostinného prostředí dostat, nežli všichni ostatní.

Jak by měla taková vize vypadat?

Ze všeho nejdříve byste si měli uvědomit skutečnou hodnotu svého času. Náš čas na této planetě je omezený a konečný, každá vteřina, která uplyne, je nenávratně pryč a už se nedá nikterak vrátit zpět. Neplýtvejte proto svým časem nad činnostmi, které jsou naprosto zbytečné až kontraproduktivní, ale pořádně si promyslete, do čeho jej investujete. Je to to nejcennější, co máte, tak prožijte svůj život naplno!

Nejlépe investovaný čas je do takových činností, které vás naplňují výjimečným způsobem, kdy najednou zcela začnete ztrácet pojem o čase. Většinou se jedná o příležitosti, ve kterých vidíte určitou výzvu k překonání a jste si v takovém oboru vědomi svých silných stránek. Říká se, že samochvála smrdí, ale není to pravda. Samozřejmě se bavíme o zdravé míře sebevědomí, nikoliv o arogantním chování. Sepište si na papír veškeré své silné stránky, které vás jen napadnou.
Uvidíte, že si poté budete daleko lépe uvědomovat svůj potenciál a budete moci zdokonalovat své přednosti. Přestože se jedná o vaši osobní vizi, určitě by neměla být zcela sobecká. Nebojte se přidat i věci, které děláte rádi a nezištně pro druhé. Vědci zjistili, že při konání takovýchto nenucených dobrých skutků zažívají lidé velmi silnou pozitivní emoci, která se dále odráží v jednání a celkovém přístupu k životu.

Máte své oblíbené vzory? Vytiskněte si jejich fotografii a připište k ní citáty, které vás tolik oslovují. Vydefinujte si současně i pro vás nejvýznamější hodnoty a naopak i ty, které vás přímo pobuřují.

Svou životní vizi si sepište například na papír formátu A4 a umístěte na nějaké viditelné místo, na kterém si ji můžete každé ráno znovu a znovu připomínat.

Hezký den s jasnými vizemi VÁM přeje

Jiří Maliňák