Na začátku byla touha

https://jirimalinak.cz/wp-content/uploads/2019/03/business-3370832_1920-e1597883515433.jpg

MLM aneb důvěra, kvalita, svoboda

Mít tak vlastní firmu! Nemuset chodit do práce! Být sám obě šéfem. Mít více času pro sebe a pro rodinu.“

Takto jsem uvažoval před lety. Možná, že uvažujete i VY tímto způsobem.

„V čem mám podnikat? Nemám čas, chodím do práce a nemám kapitál.“, říkám si. A pak to přišlo.

Jak to vlastně začalo

Miláčku, co bys říkal tomu, kdyby existovala možnost začít podnikat, mít vlastní obchod a nemuset a nemuset investovat žádný velký kapitál?“, ptá se mě jednoho dne manželka.

To by se mi líbilo.“, odpovídám. „Co by to obnášelo?“, ptám se.

Celkem nic, jen 1 h času a kafe v kavárně.“

„Počkej, počkej. Víš přece, že kávu nepiju a není to čistě náhodou nějaké to ‚LETADLO‘?“ Nebo mám snad někde na ulici prodávat Herbalife?“, ptám se ještě.

„Ale prosím TĚ. Dostala jsem pozvání na kafe od jedné známé, která tady v Brně rozjíždí zajímavý obchod. Jestli chceš, můžeš jít klidně se mnou“, vysvětluje manželka.

„Dobrá, dobrá. Jsem zvědav, co se z toho vyklube.“

Přátelé, co myslíte, že to bylo? Ano, myslíte správně. MLM nebo-li síťový obchod.

Dříve jsem si myslel, že tento styl obchodu znamená někomu prodávat předražené výrobky či dokonce někomu něco vnucovat.

Ten den jsem však pochopil, že síťový obchod je úplně o něčem jiném! Stojí na pilířích, které jsou pro mě nyní velmi důležité: Důvěra, kvalita, svoboda!

  • DŮVĚRA – znamená, že se lidé v mém týmu mohou spolehnout na mě a já na ně. S řadou z nich máme nadstandardní (vřelé) vztahy, chodíme spolu na pivo, do kina, navštěvujeme se.
  • KVALITA – pokud se rozhodnete spolupracovat s firmou podnikající v síťovém obchodu (marketingu), musí být produkty a služby s prvotřídní kvalitou. Chcete budovat byznys, nikoliv řešit reklamace a stížnosti. Firma, se kterou spolupracuji, si natolik věří, že zakoupené zboží můžete vrátit či vyměnit do 2 měsíců od nákupu. Za téměř desetiletí v tomto báječném obchodu jsem žádné reklamace řešit nemusel.
  • SVOBODA – jsem otec 4 dětí. Hledal jsem, jak skloubit čas s prací a s dětmi. Jako zaměstnanec jsem byl limitován časem a místem, na kterém jsem musel strávit předepsaný čas. V tomto byznyse však mám volnost. Mohu pracovat kdy chci, kde chci a s kým chci. Nikdo mě k ničemu nenutí. Je to tedy o mé zodpovědnosti.

Tyto výhody využívají i kolegové v našem týmu. Nemusíte hned opustit své stávající zaměstnání či podnikání. I my (já i manželka) jsme začínali při zaměstnání a budovali tým ve volném čase po práci.

Jako příklad uvádím svého kamaráda Robina, doktora práv. O marketingu a prodeji nevěděl prakticky nic, ale během několika málo měsíců se vypracoval na jednoho z nejlepších prodejců. Měli byste vidět jeho zářící očka, když dostane svůj zasloužený měsíční bonus.

Dalším příkladem mohou být Eva či Jana. Obě mladé dámy s 2 malými dětmi. Původně chtěli získat jen slevu na produkty denní spotřeby od kosmetiky (zubní pasta je také kosmetika) až po vitamíny. Neměly na nic čas, musely se přece věnovat dětem a manželovi. Nakonec se přece jen pochlubily svým kamarádkám a podařilo se nám vybudovat jejich tým. Dál se věnuji svému zaměstnání a tuto příležitost berou jako zajímavý příspěvek do rodinného rozpočtu.

Co řekli o síťovém marketingu známí a slavní?

Vypůjčil jsem si myšlenky Roberta Kiyosakiho z knihy Bohatý táta, chudý táta. Cituji: „Nejdůležitější schopnosti jsou prodej a marketing, tzn. umění komunikovat s druhými lidmi. O životním úspěchu rozhodují komunikační schopnosti jako psaní, řeč a vyjednávání. Čím lépe umíte komunikovat, vyjednávat a zvládat svůj strach z odmítnutí, tím snazší budete mít život.“

Vaše představa aneb co říci na závěr

Představte si, jaké by to bylo mít svobodu, která vám umožňuje mít více času pro své blízké, rodinu, přátele, koníčky či získat jen další příjem do rodinného rozpočtu. Líbí se vám tato představa? V tom případě se s vámi velmi rád potkám. Stačí si jen domluvit čas a místo setkání.

Těším se na vás, Jiří Maliňák